Przepływ pieniężny – krew biznesu

Przeszedłem już wiele biznesów i wciąż jestem zapraszany do nowych. Co ciekawe najczęściej gdy pojawia się kolejne zaproszenie to najczęściej słyszę o … produkcie. Mamy cudowny produkt, certyfikaty, patenty, wsparcie naukowców, opinie użytkowników itd.

Skoro produkt jest tak znakomity to … biznes sam pójdzie …

Nie potwierdzają tego moje obserwacje. Często po pewnym czasie okazuje się, że ten cudowny według relacji biznes zaczyna kuleć albo już zniknął z rynku.

Z życia

We wrześniu 2013 roku zostałem zaproszony do opracowania nowego modelu biznesu franczyzowego opartego na Multi-Level Marketingu (MLM). Biorąc nasze dotychczasowe doświadczenia w wielu podobnych biznesach MLM postanowiliśmy zebrać to co najlepsze, wykluczyć zauważane przez nas niedociągnięcia i stworzyć od podstaw biznes, który da możliwość wszystkim szybko i dużo zarabiać (to ostatnie też było błędem, nie ma kleju do wszystkiego). Po czterech miesiącach model był gotowy, mieliśmy pierwsze produkty (oczywiście znakomite, super herbaty i kawy, o które do tej pory ludzie się mnie pytają) a później doszły następne (np. Elixir Maqui Berry, też poszukiwany).

kawy_herbaty_evotey_littleelixir-maqui-berry-littleCzyli produkty same w sobie były bardzo dobre. I tak z początkiem Nowego 2014 r. rozpoczął się biznes pod dźwięczną nazwą EvoTey.

A po 8 miesiącach zniknął z rynku … czyżby produkty przestały być takie dobre? Nic podobnego, po prostu zabrakło pieniędzy na prowadzenie biznesu. Inwestor strategiczny się wycofał a biznes jeszcze sam na siebie nie zarabiał.

I tu dochodzimy do sedna rzeczy. Nie było pieniędzy, biznes nie generował dostatecznych przepływów pieniężnych (ang. cash flow), które wystarczałyby na pokrycie kosztów oraz na rozwój samego biznesu.

To właśnie brak płynności finansowej czyli niewystarczające przepływy pieniężne często są podstawową przyczyną końca biznesu. I produkt nie ma tu nic do gadania, choć oczywiście też jest bardzo ważny. Brak kasy robi swoje, biznes pada.

Przepływ pieniężny to … liczby. Kiedy tworzysz biznesplan przedsięwzięcia to przepływy pieniężne są integralną częścią tego planu i to są właśnie liczby rozpisane w czasie. Z jednej strony jest to projekt przepływów pieniężnych w biznesplanie a z drugiej strony stała konfrontacje tego w realnym życiu, kiedy biznes już działa, czyli innymi słowy księgowość, która właśnie śledzi te sprawy.

Tylko nie mam tu na myśli księgowości w znaczeniu polskiego Urzędu Skarbowego, bo ta jest robiona pod kątem tego Urzędu, na podstawie obowiązujących ustaw o rachunkowości oraz podatku dochodowym i podatku VAT. I służy właśnie tym celom. Ja mam na myśli właśnie kontrolowanie przepływów pieniężnych przedsięwzięcia tak aby cały czas dysponowało ono dostatecznym zasobem gotówki. Księgowość dla Urzędu Skarbowego wylicz tylko podatki, które trzeba wpłacić na konto Urzędu.

Księgowość dla spółek (tzw. pełna księgowość) daje wgląd w przepływy pieniężne. Przy podatkowej książce przychodów i rozchodów tego w ogóle nie ma.

Z życia

W ostatniej dekadzie XX wieku prowadziłem działalność gospodarczą, również przez pewien czas w formie spółki cywilnej. Byliśmy na podatkowej książce przychodów i rozchodów. Konia z rzędem temu, kto na podstawie wpisów tam dokonywanych byłby w stanie określić jak wyglądają przepływy pieniężne. I nie chodzi tu o gotówkę, gdyż ta była w naszych kieszeniach i na kontach, więc można ją było przeliczyć, tylko o to kiedy i jakich wpływów możemy się spodziewać.

atari_130xeAby uzyskać taką informację napisałem samodzielnie program na 8-bitowe Atari 130XE (z rozszerzonym RAM do 1 MB), który pobierał dane z modułu magazynowego (też napisanego przeze mnie na Atari 130XE), sprawdzał daty płatności, uwzględniała na podstawie historycznych danych po jakim czasie średnio statystycznie płacił dany klient i to pozwalało zrobić wstępną ocenę jakich przychodów możemy się spodziewać.

Tylko, że wtedy to ja jeszcze nie znałem pojęcia „przepływ pieniężny”, po prostu potrzebowałem intuicyjnie tej informacji.

O co pytać?

Kiedy masz do czynienia z nowym biznesem, pytaj o „prognozy finansowe„.

Kiedy masz do czynienia z istniejącym biznesem, pytaj o „zestawienia finansowe„.

Tam znajdziesz informacje o przepływach pieniężnych.

Z kim konsultować?

Jeśli samemu nie radzisz sobie z liczbami, to skonsultuj to z Twoim zespołem, w którym powinien być biegły księgowy.

Gdzie się uczyć?

Pojęcie przepływu pieniężnego bardzo dobrze opanujesz biorą udział (wielokrotnie) w grze Cashflow 101 i/lub Cashflow 202.

cashflow-plansza-600
Plansza do gry w Cashflow 101/202

W tych grach uczysz się o inwestowaniu i zarabianiu pieniędzy aby wyrwać się z Wyścigu Szczurów. A wychodzisz z niego kiedy miesięczny przepływ pieniężny Twojego biznesu przewyższa Twoje koszty.

Pułapka

Prowadząc spółki LTD gdzie nie ma potrzeby comiesięcznego raportowania, a bilans powstaje dopiero po roku i dopiero wtedy składa się dokumenty do księgowości (przy VAT co kwartał dokumenty związane z rozliczeniem VAT), łatwo można wpaść w pułapkę, kiedy nie zdajesz sobie sprawy z tego jak tak naprawdę wyglądają Twoje przepływy pieniężne i w którym kierunku zdążasz: wzrostu środków płynnych czy też ich redukcji.

Jeszcze ważniejsze jest to przy spółka LLC, kiedy to w przypadku nie posiadania klientów na terenie Stanów Zjednoczonych nie masz w ogóle obowiązku prowadzenia księgowości. To jednak nie zwalnia Ciebie jako przedsiębiorcy z nadzorowania własnych finansów, czy to samemu czy to z pomocą biegłego księgowego tak abyś wiedział jak wyglądają Twoje przepływy pieniężne. To jest bardzo ważne pojęcie i to są … liczby.

Biznes to liczby!

Statystyki

Jednym ze sposobów, choć przybliżonym, nadzorowania Twoich przepływów pieniężnych, jest prowadzenie ścisłej kontroli przychodów i rozchodów. Ja używam do tego arkusza kalkulacyjnego BalanceCF, którego pierwszy wariant stworzyłem już w 2004 r. Teraz jest to opracowywane w wariancie on-line e-BalanceCF przez amerykańską spółką JPIT LLC.

Tego typu rozwiązania spółka JPIT LLC wprowadza dla spółek zagranicznych obsługiwanych przez Projekt Fenix CashFlow.

FenixCF logo short mission english black 3 455x167

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę