The First State – Delaware – umiejętność decydowania

Ameryka wiek XVIII. Od czasu okrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r., Korona Brytyjska ustanowiła na tym kontynencie własne kolonie, nad którymi sprawowali władzę gubernatorzy. Były to często rządy i posunięcia, które nie sprzyjały miejscowym kolonistom, co przerodziła się w dążenie do niezależności o Korony Brytyjskiej a w konsekwencji do powstania wolnego państwa Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Te wydarzenia są przykład tego jak umiejętność i odwaga podjęcia decyzji wpływa na przebieg historii. Historycy najczęściej ograniczają się do suchych faktów nie podając natomiast żadnych wzmianek o potędze umiejętności podejmowania decyzji, która doprowadziła do powstania nowego państwa wolnego narodu, które stało się wzorem standardów niepodległościowych dla innych krajów świata.

Boston 1770

5 marca 1770 r. doszło do incydentu pomiędzy brytyjskimi patrolami, jawnie naruszającymi spokój mieszkańców Bostonu, a kolonistami nie godzącymi się na to. Rozegrała się bitwa, w której było wielu zabitych i rannych.

Po tym wydarzeniu zebrał się lokalny parlament prowincji, w którego skład wchodzili najwybitniejsi koloniści m.in. John Hancock (1737-1793) i Samuel Adams (1772-1803), którzy w swych przemówieniach odważnie wezwali do usunięcia wszystkich żołnierzy brytyjskich z Bostonu.

john-hancock
John Hancock

Ta właśnie odważna decyzja, która powstała w umysłach dwóch wybitnych ludzi, może być uważana za akt narodzin wolności, która do tej pory trwa w Stanach Zjednoczonych.

samuel-adams-1795
Samuel Adams w 1795 r.

Samuel Adams został upoważniony do rozmów z gubernatorem prowincji Massachusetts, Hutchinsonem i przedłożył mu żądania parlamentu prowincji aby żołnierze brytyjscy opuścili Boston. Żądanie to zostało spełnione, żołnierzy wycofano. Jednocześnie stworzona została sytuacja, która jednoznacznie zapoczątkowała ruchy ku wolności.

Siła Trustu Mózgów 1772

richard-henry-lee
Richard Henry Lee.

Richard Henry Lee (1732-1794) korespondował z Samuelem Adamsem w temacie kolonii i poprawy bytu jej mieszkańców. Na podstawie tego modelu wymiany informacji Adams doszedł do wniosku, że objęcie nim 13 kolonii, skoordynuje wysiłki wszystkich w dążeniu do rozwiązania trapiących kolonistów problemów. W marcu 1772 r. Adams złożył wniosek o powołanie komitetu wymiany korespondencji pomiędzy koloniami, którego „zadaniem będzie przyjacielska współpraca dla ulepszenia sytuacji w koloniach brytyjskiej Ameryki„.

I taki Trust Mózgów został powołany a w jego skład weszli m.in. Samuel Adams, Richard Henry Lee oraz John Hancock. Od tej pory grupa ludzi, którzy połączyli swoje serca, umysły i ciała w duchu harmonii mogła działać zgodnie aby przezwyciężyć konflikty z Brytyjczykami, które co i rusz zdarzały się w różnych koloniach.

Również Korona Brytyjska powołała swój Trust Mózgów, który dysponował pieniądzmi oraz siłą w postaci żołnierzy. Nowy gubernator Massachusetts, Cage skierował do Adamsa, specjalnego wysłannika, pułkownika Fentona, który został upoważniony do przedstawienia Adamsowi wszelkich korzyści w zamian za odstąpienie  od działalności opozycyjnej względem króla. W przeciwnym razie może być odesłany do Anglii i sądzony za zdradę albo knucie zdrady.

Adams mógł wybrać, czyli podjąć decyzję: korzyści albo szubienica. Zdecydował: „Żadne względy osobiste nie przywiodą mnie do porzucenia słusznej sprawy mojego kraju. I proszę też powiedzieć gubernatorowi Cage’owi, iż szczerze mu radzę, by nie urażał więcej uczuć zrozpaczonego narodu„.

To była niebezpieczna ale i odważna decyzja, mogąca kosztować życie. W odpowiedzi na dalsze nieprzyjazne działania gubernatora, Samuel Adams i John Hancock zwołali konspiracyjne zebranie stronników. I to była kolejna odważna decyzja, mogąca kosztować życie. Adam zamknął drzwi na klucz, schował go do kieszeni i oświadczył, że nikt nie wyjdzie dopóki nie zostanie powołany kongres kolonistów co w danej sytuacji jest życiową koniecznością. Po burzliwych obradach zdecydowano, że za pośrednictwem komitetu korespondencyjnego w dniu 5 września 1774 r. w Filadelfii zwołane zostanie posiedzenie Pierwszego Kongresu Kontynentalnego.

Thomas Jefferson

thomas-jefferson-1805
Thomas Jefferson w 1805 r.

Thomas Jefferson (1743-1826) miała tak samo napięte stosunki z lordem Dunmorem, przedstawicielem Korony Brytyjskiej. Opracował on „Ogólny przegląd praw Ameryki Brytyjskiej” za co został on postawiony w stan oskarżenia o zdradę główną wobec rządu Jego Królewskiej Wysokości. Patrick Henry, współpracownik Jeffersona powiedział wtedy: „Jeśli to ma być zdrada, popełnij jej jak najwięcej„.

Filadelfia 1776

Na 2 Kongresie Kontynentalnym Richard Henry Lee w dniu 7 czerwca 1776 r. wystąpił z wnioskiem „aby Zjednoczone Kolonie, będące z mocy prawa wolnymi i niepodległymi Stanami, uznały, że są zwolnione z wszelkiej zależności od Korony Brytyjskiej„.

Niezwykły wniosek był długo i burzliwie dyskutowany. Ze względy na chorobę w rodzinie Lee przekazał sprawy w ręce swojego przyjaciela Thomasa Jeffersona, który zobowiązał się doprowadzić ją do końca. Hancock, przewodniczący Kongresu, powołał Jeffersona na przewodniczącego komitetu mającego opracować Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Dokument odczytano przed Kongresem 28 czerwca 1776 r. i kilka dni nad nim dyskutowano, po czym Jefferson odczytał go 4 lipca 1776 r. a podpisy pod nim złożyło 56 sygnatariuszy, którzy ryzykowali to głową w przypadku przegrania nieuchronnej wojny z Koroną Brytyjską.

Ta decyzja zrodziła naród, którego powołaniem stało się szerzenie w świecie prawa do podejmowania decyzji. Dokonał tego Trust Mózgów złożony z 56 osób. To właśnie ta decyzja pozwoliła odnieść sukces wojskom Jerzego Waszyngtona, gdyż żołnierzy byli wyposażeni w takiego ducha, którego żadna siła nie mogła pokonać.

Konstytucja Stanów Zjednoczonych

Kolejnym krokiem ku wolności była Konstytucja Stanów Zjednoczonych, która została przyjęta przez przedstawicieli 13 stanów 17 września 1787 r. Była to decyzja rozwijająca istniejący już sojusz wojskowy, unię polityczną i handlową wobec państw zewnętrznych.

Cel Konstytucji wymienione w preambule:

  • utworzenie dobrej współpracy pomiędzy stanami,
  • zapewnienie pokoju i sprawiedliwości,
  • obrona przeciw agresji,
  • popieranie ogólnego dobra narodu,
  • zapewnienie wolności jednostki.

Poszczególne stany ratyfikowały następnie konstytucję.

usa-1790-13-pierwszych-stanow
Daty ratyfikacji Konstytucji Stanów Zjednoczonych przez 13 stanów.

The First State – Delaware

seal-of-delawareJako pierwszy ratyfikował Konstytucję Stanów Zjednoczonych stan Delaware 7 grudnia 1787 r. (100% głosów za) i dlatego używa się przydomku „’The First State” (pierwszy stan) w odniesieniu do stanu Delaware.

delaware-license-plate
Tablica rejestracyjne stanu Delaware.
delaware-state-quarter-110x110
Ćwierćdolarówka Delaware.

Nic dziwnego, że stan, który pierwszy podjął decyzję o ratyfikowaniu konstytucji, jest tym stanem, w którym są najdogodniejsze warunki do prowadzenia biznesu i gdzie jest zarejestrowanych ponad 60% firm z listy Fortune 500.

Dlatego też naszym klientom zakładamy spółki LLC w stanie Delaware.

Czy wiesz, że … ?

John Hancock”, w Stanach Zjednoczonych jest używane jako słownikowy, nieformalny synonim słów „podpis” i „autograf”.

john-hancocks-signatureHancock jako pierwszy złożył podpis na Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, na jej ulotkowej wersji wydrukowanej w noc uchwalenia 4 lipca 1776 r. Gdy 2 sierpnia 1776 r. podpisywany był prawdziwy dokument, Hancock złożył bardzo duży, rzucający się w oczy podpis … (wg anegdoty) tak aby król Wielkiej Brytanii nie musiał zakładać okularów aby uznać go za zdrajcę 🙂

deklaracja-niepodleglosci-stanow-zjednoczonych-podpisyPrawo sukcesu

Myśl wsparta żarliwą żądzą przejawia skłonność do przetworzenia w swój fizyczny ekwiwalent.

Prawo to można wykorzystać zarówno do uzyskania wolności przez naród jak i zdobycia bogactwa przez jednostkę.

Umiejętność decydowanie otwiera drzwi tym, którzy mają wytknięty cel i wytrwale do niego dążą.

Twoja decyzja o tym aby robić w życiu to czego pożądasz i otrzymywać za to wyznaczone przez Ciebie wynagrodzenie decyduje o Twojej wolności finansowej. Jeśli podążysz za Samuelem Adamsem, który pożądał wolności dla kolonii amerykańskich, Ty również osiągniesz wolność osobistą i życiowy sukces.


Inspiracją do napisania tego artykułu był VIII rozdział książki Napoleona Hilla „Myśl! … i bogać się” zatytułowany „Siódmy krok do bogactwa: UMIEJĘTNOŚĆ DECYDOWANIA„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę