Zarządzanie pieniędzmi

To nie ilość pieniędzy decyduje o tym czy stajesz się bogaty, tylko to jak nimi zarządzasz.

Jest takie prawo, Prawo Parkinsona, które mówi, że czym więcej zarabiasz tym więcej wydajesz. Czyli większość ludzi dążących do bogactwa i wolności finansowej, traci po drodze pieniądze, które mogli by wykorzystać na to aby do tej wolności finansowej dojść.

Nowa praca, wyższa płaca nie powodują, że jesteś bliżej celu. To co jest ważniejsze to to jak zarządzasz własnym budżetem, jak zarządzasz pieniędzmi, na co je przeznaczasz.

Badania pokazuję, że większość osób, które wygrały na loterii lub otrzymały duży spadek, po kilku latach wraca, w najlepszym wypadku, do stanu początkowego. Część z nich jest natomiast z większymi długami niż przed wygraną. Dlaczego? Dlatego, że nie są przygotowani do dysponowania tak dużym kapitałem. Nie wiedzą jak zarządzać pieniędzmi.

Z życia

Sam wiele lat temu dostałem od znajomych sporą sumę pieniędzy na rozwój biznesu, w który wtedy byłem zaangażowany. Kilkadziesiąt tysięcy złotych rozeszło się w kilka miesięcy. Biznes praktycznie padł po roku, czyli zostałem z długami, a spłata tych długów to nie było kilka miesięcy, to było kilka lat.

Nie traktuję tego negatywnie. To była opłata za wiedzę i doświadczenie, które w ten sposób uzyskałem. Fakt, były to moje najdroższe studia 🙂

Zwróć więc uwagę na to jakie masz wydatki. Hmm … Większość ludzi nie zapisuje sobie na co idą ich pieniądze. Podobno to wiedzą (zobacz, kto najczęściej używa słów „wiem o tym„).

Kiedy następnym razem dostaniesz pieniądze (wypłatę, wygraną, pożyczkę), to najpierw zastanów się co z nimi zrobisz. Powiem więcej, powinieneś to wiedzieć jeszcze przed tym kiedy te pieniądze dostaniesz.

Ja proponuję Tobie następujący prosty podziała wydatków na początek:

  • 10% edukacja
  • 10% konto wolności finansowej (to są pieniądze na budowanie aktywów, które dadzą Tobie z czasem wolność finansową)
  • 55% na podstawowe koszty życia
  • 10% na większe koszty życiowe
  • 10% nagroda (to trzeba wydać w danym miesiącu w 100% na Twoje przyjemności)
  • 5% na dobroczynność

zarzadzanie-pieniedzmi-prosty-podzial-wydatkowEdukacja 10%

Wiedza jest podstawą wolności. Dlatego jest to wg mnie na pierwszym miejscu i dlatego ten blog nazywa się „Wiedz dla Wolności„. Książki, kursy, szkolenia, konferencje itp.

Konto wolności finansowej 10%

To mają być pieniądze które zaoszczędzisz i których już nigdy więcej nie wydasz na podstawowe potrzeby. To są pieniądze, za które nabywasz aktywa, czyli pieniądze, które pracują dla Ciebie a więc tworzą dla Ciebie następne pieniądze. To jest Twoja wolność finansowa.

Podstawowe koszty życia 55%

Podstawowe potrzeby bytowe czyli jedzenie, odzież, higiena, mieszkanie.

Większe koszty życiowe 10%

Przeznaczone na większe wydatki typu pralka, lodówka, remont mieszkania, naprawa samochodu itd.

Nagroda 10%

Po to żyjesz. Pracujesz, zarabiasz, masz przychód pasywny po to aby korzystać z życia, być szczęśliwym. Czyli to masz w 100% wydać w danym miesiącu na to co sprawi Tobie przyjemność i da Ci poczucie sensu życia. Sam wiesz czego pragniesz najbardziej … kup sobie to.

Dobroczynność 5%

Pomagaj innym. Skoro masz to możesz pomóc. Poczujesz się lepiej.

Dlaczego użyłem sformułowania 'na początek’ odnośnie podziału procentowego? Dlatego, że ja już stosuję zdecydowanie inny podział procentowy. Ala na początek zacznij zarządzać pieniędzmi wg powyższego schematu aby wyrobić w sobie nawyk.

A teraz spójrz na swoje wydatki … czy je w ogóle zapisujesz? … i porównaj z powyższą propozycją. I pamiętaj to nie ilość pieniędzy zrobi z Ciebie wolnego finansowo człowieka, tylko to jak zarządzasz swoimi środkami i nie ma tu znaczenia jak małe czy duże one są.

Uwaga: Nie zapomnij, że Prawo Parkinsona zjada żywcem u ludzi możliwość uzyskania wolności finansowej.


Narzędzie pomocne przy zarządzaniu pieniędzmi poprzez kontrolowanie wydatków:

balancecfBalanceCF e-BalanceCF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę