Wykształcenie a edukacja

Poniżej przedstawię Tobie moje podejście do zdobywania i wykorzystywania wiedzy.

Wykształcenie ? wiedza zdobyta w wyniku tradycyjnej nauki. Czyli ta, którą zdobywasz w szkołach i na uczelniach. Jest to etap niezbędny dla każdego człowieka aby mógł żyć w danym społeczeństwie. Potrzebujesz do tego znakomitych narzędzi do komunikacji a więc przede wszystkim języka, którym przekazujesz to co samemu chcesz powiedzieć jak i odbierać informację od innych.

Z życia

Kiedy byłe w Wielkiej Brytanii przez cały 2008 rok, miałem możliwość odczuć na własnej skórze jak niezbędne są umiejętności komunikacyjne. Przebywając w środowisku, które mówi tym samy językiem nie zdajesz sobie z tego sprawy. Ale jak tylko wyjedziesz do kraju, gdzie trzeba użyć innego języka, natychmiast poczujesz czego Ci brakuje do po prostu normalnego, nieskrępowanego funkcjonowania, że nie wspomnę o szukaniu pracy a następnie prawidłowym jej wykonywaniu.

Tradycyjna nauka obejmuje dwie dziedziny:

  • wykształcenie na poziomie podstawowym, absolutnie niezbędne choć wcale nie koniecznie, i to zgodnie z prawem, musi się to odbywać w tradycyjnej szkole. Masz prawo uczyć swoje dzieci w domu;

edukacja-tablica-abc

  • wykształcenie zawodowe a więc specjalistyczne, tu już kłaniają się szkoły zawodowe i wyższe.

edukacja-wyzsza

Jak łatwo z tego wywnioskować jej celem, i to z premedytacją założonym, jest wyprodukowanie dobrych pracowników a więc tej części społeczeństwa, która tak naprawdę płaci największe podatki i nie ma możliwości się przed nimi uchronić. To obejmuje też samozatrudnionych we własnych firmach (samozatrudnienie to nie jest biznes).

Edukacja ? wiedza, którą zdobywasz w większości samemu. Tak jesteś samoukiem, self-made ? wyniki zawdzięczasz sobie.

To właśnie tu pojawiają się dziedziny, których próżno szukać w większości placówek tzw. tradycyjnego wykształcenia, a wiec:

  • rozwój osobisty m.in. wyznaczanie i osiąganie celów;
  • finansowa inteligencja, czyli wiedz m.in. o tym jak działają dla Ciebie pieniądze;
  • nowoczesne narzędzia do pracy z Twoim umysłem np. mapy myśli.

Ludzie bogaci to są właśnie ludzi wyedukowani, którzy potrafią wykorzystać zdobytą wiedzą na własne potrzeby. Często ta wiedza doprowadza ich do stania się milionerami.

Człowiek wyedukowany ? to taki, który wie w jaki sposób zdobyć wszystko czego potrzebuje aby osiągną swój główny cel życiowy, bez naruszania przy tym praw innych.

Co robią ludzie?

Ludzie biedni i klasa średnia najczęściej przestają się uczyć zaraz po opuszczeniu szkoły, czyli pozostają wykształceni … ale na poziomie, kiedy skończyli tradycyjną szkołę. Mają dyplomy, przekonanie o swojej (szkolnej) wartości i … pozostają do końca życia na tym samym poziomie. Czyli są znakomicie przygotowani do życia w świecie, który już nie istnieje, gdyż świat w między czasie idzie do przodu pozostawiając ich daleko z tyłu.

Po czym poznać takich ludzi? Po tym jak usłyszysz z ich ust „wiem o tym„, „ja wiem”  lub coś podobnego.

Ludzie bogaci uczą się cały czas do końca życia. Zdobywają sami poprzez swoje zaangażowanie wiedzę, która pozwala im nadążać za postępującymi zmianami na świecie. Przez to mogą dostrzegać i wykorzystywać niesamowite okazje, która czynią ich jeszcze bogatszymi.

?Nigdy w całej historii świata nie było tylu wspaniałych okazji co teraz dla osoby, która chce służyć, zanim zacznie zbierać.?

 

Po czym poznasz ludzi bogatych? Po tym, że zobaczysz ich na szkoleniach, zatopionych w lekturze lub będących w trakcie uczenia innych.

edukacja-bogaci

Nie ma tu znaczenia wielkość domu czy marka ich samochodu. Wielu milionerów nie odróżnisz w tłumie dopóki ich osobiście nie poznasz. Sukces przez nich osiągnięty niekoniecznie jest związany z posiadaniem jakichkolwiek dyplomów wyższych uczelni.

Uniwersytet Życia

Życie jest najlepszym z nauczycieli. I to właśnie życie uczy do końca życia. Ci, którzy osiągają sukces uczą się non-stop, zdobywają wiedzę i doświadczenie na Uniwersytecie Życia.

Na szczęście Uniwersytet Życia jest otwarty zawsze i dla wszystkich. Tak więc każdy, w każdym wieku może skorzystać z jego dobrodziejstw, niezależnie od tego do jakie klasy należy, jakie miał dotychczasowe wykształcenie i czym się obecnie zajmuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę