Rady na Nowy Rok

Zapewne tak jak większość ludzi, zaczynając Nowy Rok, robisz sobie podsumowanie przeszłości i postanowienia na przyszłość. Takie postanowienia, związane np. z wyznaczaniem Twoich celów, możesz robić niezależnie od nadejścia Nowego Roku. U mnie np. „Nowy Rok” zaczyna się 21 września 🙂

Ja życzę Tobie niezależnie od Nowego Roku i radzę od serca:

 1. Zmień środowisko, otaczaj się ludźmi przedsiębiorczymi z kwadrantów B (biznes) oraz I (inwestowanie). Sześć najbliższych Ci osób, z którymi najczęściej przebywasz decydują o tym co osiągasz w życiu. Wypisz sobie teraz na kartce te sześć najbliższych osób i zastanów się czy to otoczenie sprzyja realizacji Twoich marzeń i Twojemu rozwojowi osobistemu.
 2. Znajdź sobie mentora, czyli człowieka, który już jest tam gdzie Ty chciał/a/byś być lub jest tym kim Ty chciał/a/byś być. Zadaj mu kluczowe pytanie: Jak to zrobiłaś/eś, że jesteś w tym miejscu? Taki człowiek bardzo chętnie podzieli się z Tobą swoją wiedzą. Niestety większość ludzi zadaje dwa inne pytania:
  1. czy masz dla mnie pracę?
  2. czy mógłbyś mi pożyczyć trochę kasy?

  a to nie tędy droga do sukcesu
  Uwaga: Mentorem może być osoba, z którą nie masz bezpośredniego kontaktu np. autor książki.

 3. Rozejrzyj się za audytorem. Audytor to osoba, która konsultuje Twoje posunięcia. Np. kiedy rozważasz wejście do nowego biznesu to omów to najpierw z Twoim audytorem. Osoba z zewnątrz zawsze inaczej niż Ty widzi takie rzeczy i zwróci Ci uwagę na to na co Ty nie wpadłaś/eś. Nie musisz się zgadzać z Twoim audytorem i sam/a podejmujesz decyzje ale warto znać inny punkt widzenia niż własny. Audytor musi być Twoją zaufaną osoba, w końcu omawiasz z nim kluczowe dla Ciebie sprawy.
 4. Nie bój się porażek i popełniaj ich jak najwięcej. Większość ludzi żyjąc w swojej strefie komfortu, gdzie wydaje się im że są bezpieczni, nie chce próbować nowych rzeczy, gdyż obawia się porażki. Szkoła, rodzina, najbliższe otoczenie większości ludzi jest nastawione na unikanie porażek, nie zdając sobie sprawy z tego, że droga do sukcesu wiedzie przez pasmo porażek, dzięki którym zdobywasz wiedzę, doświadczenie i poznajesz nowych ludzi. Niektórzy próbują raz, doznają porażki i wracają z powrotem do swojej strefy komfortu, nie mając nigdy szansy na osiągnięcie prawdziwego sukcesu.
  zasada-osiagania-sukcesu-2

  Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz ? również masz rację.
  Henry Ford
 5. Wprowadzaj zmiany w Twoim życiu. Bez zmian nie ma postępu. Nie bądź tak jak większość czekających na cud, który nagle spadnie z nieba i odmieni ich życie. Nie oczekuj, że robiąc cały czas to samo jutro będzie inaczej. Gdyby to była prawda, to skoro robiłaś/eś wczoraj to samo co dzisiaj to już dzisiaj powinna nastąpić odmiana w Twoim życiu. Nastąpiła? Jeśli nie, to zmień coś w Twoim planie dnia, w Twoim nastawieniu, w Twoim środowisku. W miarę doznawania porażek, będzie rosła Twoja strefa komfortu, przybliżając Cię do upragnionego celu lub sukcesu.
 6. Zmień swoje słownictwo (język)
  Spróbuję ? Zrobię
  Udało się ? Wypracowałem, osiągnąłem
  Może ? Na pewno
  Nie dam rady ? Jak to osiągnąć?
  Pieniądze są złe ? Pieniądze dają wolność
  Pasywa ? Aktywa
  Praca na etacie ? Przychód pasywny
  Nie stać mnie ? Kiedy na to zarobię?

red_tongue

Powodzenia w Nowym Roku, niezależnie od tego kiedy się on u Ciebie zaczyna 🙂

Posłucha co na temat życia ma do powiedzenia psycholog Jacek Walkiewicz:


 

Jeden komentarz do “Rady na Nowy Rok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę