Przedsiębiorczość a dotacje

Tym co zabija przedsiębiorczość są … dotacje. Np. z Unii Europejskiej, ale nie tylko. Pomijając już sam fakt, że aby były środki na dotacje to najpierw trzeba je komuś zabrać a potem z tych zabranych opłacić wszystkich, którzy „zarządzają” tym tematem to o wiele ważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorczości jest to, że:

Pieniądze, które „spadły z góry”, zabijają innowacyjność, czyli przedsiębiorczość

Odwrócenie pojęć

Powszechnie uczy się ludzi, że aby zacząć biznes to trzeba mieć pieniądze. Hmmm … Mnie się zdawało, że biznes się prowadzi po to aby zarabiać pieniądze. Z powyższego powszechnego poglądu wynika właśnie dążenie ludzi do brania kredytów oraz dotacji, w tym unijnych.

Analogicznie jest przy dotacjach z urzędu pracy:

  • wymagany, a niepotrzebny przedsiębiorcy, biznesplan ma spełniać urzędowe założenia … przez rok;
  • ma być płacony ZUS … przez rok (nie z dotacji);
  • i ew. podatki ale to już jakby wyszedł dochód w pierwszym roku (na koniec potrzebne zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o nie zaleganiu).

I po roku większość takich „przedsięwzięć” przestaje istnieć lub się zawiesza. Przeżyłem to we własnej rodzinie, sprawdzaliśmy te dane w Klub Inteligencji Finansowej i niestety prawda jest smutna, że żadne pieniądze nie zastąpią przedsiębiorczości.

Już samo słowo 'przedsiębiorczość’ mówi co należy robić, być przedsiębiorczym. Znakomicie to opisał Mike Michalowicz w książce „Start-up bez pieniędzy„.

start-up-bez-pieniedzyCo ciekawe, zanegował tam pojęcie tzw. biznesplanu jako zupełnie zbędne przy prowadzeniu przedsiębiorstwa. A przy dotacjach unijnych i z urzędu pracy biznesplan to podstawa.

Brak jakichkolwiek zasobów może się stać olbrzymim atutem, ponieważ najszybciej prowadzi do rozwoju kluczowego składnika sukcesu – innowacji.

Zobacz stronę, gdzie jest pierwszy w Polsce katalog przedsiębiorstw, które rozwijają się bez dotacji unijnych:

http://projektniejest.pl/

Trzymam kciuki za Twoje PRAWDZIWE przedsięwzięcia i za Twoją innowacyjność. Ja właśnie uruchamiam takie przedsięwzięcie Projekt Fenix CashFlow, bez funduszy unijnych i państwowych natomiast z odpowiednim własnym nastawieniem oraz wsparciem ze strony innych przedsiębiorców.

FenixCF logo short mission english black 3 455x167

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę