Płać najpierw sobie … pieniądze

To jest jedna z kluczowych zasad, z której należy skorzystać aby osiągnąć wolność finansową i bogactwo. Większość ludzi zarabia pieniądze i jak tylko je otrzyma to natychmiast je wydaje. Pracują dla pieniędzy i wydają, pracują dla pieniędzy i wydają … i tak w kółko. To jest właśnie Wyścig Szczurów, czyli codzienność większości ludzi od czasów rewolucji przemysłowej kiedy pojawili się pracownicy etatowi.

Przerwij to … Nie jest to skomplikowane ale wymaga uwierzenia w siebie i żelaznej samodyscypliny. Robi się to poprzez wypracowanie odpowiedniego nawyku oszczędzania, odkładania części swoich przychodów, zamiast wydawać je w całości.

Ile i na co?

Na konto wolności finansowej np. 10%. To są pieniądze, których już nigdy nie wydasz na bieżące potrzeby czy też przyjemności. One posłużą Tobie aby nabyć aktywa, które będą Ci wkładać pieniądze do kieszeni.

przeplyw-pieniedzy-dla-aktywow

Samodyscyplina (nawyk oszczędzania i kupowania aktywów) jest tu szczególnie ważna i odgrywa istotną rolę w osiąganiu wolności finansowej a więc odróżnia ludzi bogatych od biednych. Twój brak zdyscyplinowania skutkuje tym, że świat pcha Ciebie to tu to tam, wg jego na nie Twoich reguł.

Zasada płać najpierw sobie jest zasadą uniwersalną i obejmuje wiele dziedzin życia:

  • Płać najpierw sobie … pieniądze
  • Płać najpierw sobie … czas
  • Płać najpierw sobie … edukacja
  • Płać najpierw sobie … zdrowie

Zauważ, że wszystko powyższe to Twoje aktywa.

Narzędzia

Każde osiągnięcie, każdy cel do którego dążysz możesz ocenić tylko wtedy, gdy to kontrolujesz. Nie inaczej jest z pieniędzmi i wolnością finansową. Aby wiedzieć w jakim punkcie jesteś i czy poczyniłeś postępu trzeba prowadzić statystyki.

Od 20o4 roku prowadzę bardzo dokładne zapiski odnośnie moich finansów. Przez lata wypracowałem sposób zapisu oraz zestawienia pomagające oceniać na bieżąco przepływy pieniężne (ang. cashflow). Wykorzystuję do tego autorskie narzędzie BalanceCF (e-BalanceCF).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę