Moje życie i dzieło – Henry Ford

Bardzo inspirujący fragment ze wstępu do książki Henry FordaMoje życie i dzieło„.

Instytucja, którą utworzyliśmy (przyp. JHP: Ford Motor Company), służy innym. To jedyny powód, dla którego mówię o niej. Zasady naszej służebnej funkcji są takie:

  1. Nie bój się przyszłości, a nie czcij przeszłości. Kto boi się przyszłości czy niepowodzenia, sam ogranicza swoją działalność. Niepowodzenie jest tylko sposobnością do inteligentniejszego zaczynania na nowo. Nie ma wstydu w uczciwym niepowodzeniu; wstydem jest bać się niepowodzenia. Co minęło jest użyteczne tylko o tyle, o ile wytycza drogi i sposoby postępu.
  2. Nie oglądaj się na konkurencję. Kto rzecz jakąś najlepiej wykonuje, powinien być tym, który ją wykonuje. Zbrodnicze jest dążenie do odebrania komuś biznesu – dla osobistego zysku próbuje się obniżyć gospodarcze położenie innego człowieka, usiłuje się górować siłą zamiast inteligencją.
  3. Bacz wpierw na świadczenie usług, zanim spojrzysz na zysk. Bez zysku przedsiębiorstwo nie może się rozwijać i nie ma istotnie nic zdrożnego w samym osiąganiu zysków. Dobrze prowadzone przedsiębiorstwo musi niezawodnie dać zysk. Powinien on przychodzić, i niechybnie przyjdzie, jako nagroda za dobrą pracę. Zysk nie może być podstawą, musi być wynikiem świadczonej usługi.
  4. Produkcja nie polega na tanim kupnie i drogiej sprzedaży. Jest ona procesem, w którym kupuje się surowce za odpowiednią cenę, przemienia je, przy poniesieniu jak najmniejszych kosztów, na produkt nadający się do konsumpcji i sprzedaje się go konsumentowi. Hazard, spekulacja i nieuczciwe handlowanie przyczyniają się tylko do komplikowania tej kolejności.

Jak to wszystko powstało, jak się rozwinęło i jak daje się zastosować ogólnie – oto treść rozdziałów tej książki.

PDF do ściągnięcia (język angielski) z serwisu Z-Library:

My Life and Work

https://b-ok.africa/book/733377/5c5d31

The Expanded and Annotated My Life and Work : Henry Ford’s Universal Code for World-Class Success

https://b-ok.africa/book/2543023/dd2ed4

Cała książka opisuje jak Henry Ford tworzył swoje przedsiębiorstwo, jakie zasady nim kierowały. To na co zwraca Henry Ford wielokrotnie uwagę: Podstawą wszystkiego w naszym życiu jest prace. Kilka cytatów:

„Podstawową zasadą ekonomiczną jest praca.”
„Podstawową zasadą moralną jest prawo człowieka do pracy.”
„… pracą i tylko pracą można sobie poprawić zdrowie, zamożność i szczęście.”
„… rzeczą, z którą świat się liczy, jest przemiana jej (JHP: myśli) w twór praktyczny.”

„Moje życie i dzieło”, Henry Ford. To pozycja która, wg mnie, należy do kanonu „lektur obowiązkowych biznesu„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę