Bogaty ojciec Biedny ojciec Robert Kiyosaki

To było w 2010 roku, kiedy dotarło do mnie przesłanie książki Robert KiyosakiBogaty ojciec Biedny ojciecCzego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia!

bogaty-ojciec-biedny-ojciec-224x310

Miałem wtedy 45 lat, drugie małżeństwo (też międzynarodowe), lata pracy najczęściej jako specjalista (choć nie w wyuczonym zawodzie), przeżyłem (bolesny) upadek własnej firmy a potem spółki (równie bolesny i o wiele bardziej kosztowny) i … stwierdziłem, że tak na prawdę nie mam nic.

To było jak uderzenie w dzwon. Ogłuszające. Do tej pory wszystko wydawało się normalne, tak ma być. Aż tu nagle dotarła do mnie wiadomość, że wcale tak nie musi być, że g… wiem o życiu i najbardziej dyplomatycznie to ujmując jestem … ciężkim frajerem. A co najgorsze to chcąc nie chcą (z perspektywy bardziej chcąc) musiałem się z tym zgodzić. Ja po prostu zrozumiałem, dlaczego tak jest.

To nie było przyjemne i do tej pory nie jest. Pewnie tak jak ja Ty też skończyłeś przedszkole ;), szkołę podstawową, średnią a nawet wyższą. Zdobyłeś ogrom wiedzy, żeby zostać … specjalistą, czyli osobą pracującą dla innych. Jeszcze raz:

Osobą pracującą dla innych!

Czy aby na pewno to było marzeniem Twojego życia? To po to się tyle uczyłeś, żeby realizować marzenia … innych? Hm …

Studia a raczej wolność wyboru studiów

lechter-sharon
Sharon Lechter

We wstępie do książki jest opis pierwszych testów i doświadczeń z grą CASHFLOW. Córka współautorki Sharon Lechter była zachwycona grą, gdyż uczyła ona jak pieniądze pracują dla Ciebie. Ale ciekawszy był jej następny wniosek wynikający z poprzedniego stwierdzenia, cytat:

„Teraz wiem, że w wyborze zawodu mogę się kierować tym, co naprawdę chcę robić w życiu, a nie gwarancją otrzymania etatu i pakietem przypisanych do niego świadczeń lub tym, jak będę opłacana. Jeśli nauczę się tego, czego uczy ta gra, mam wolną rękę w robieniu i studiowaniu tego, czego pragnę z całego serca, zamiast studiować coś innego tylko dlatego, że firmy poszukują ludzi o określonych umiejętnościach zawodowych. Jeżeli nauczę się tego, nie będę musiała się troszczyć o utrzymanie posady czy bezpieczeństwo socjalne w taki sposób jak większość moich kolegów z roku.”

Z życia

Poszedłem na studia wyższe na elektrownie jądrowe, bo fizyka to do tej pory mój ulubiony przedmiot, w wakacje potrafiłem czytać podręczniki fizyki albo rozpuszczałem aluminium w soku cytrynowym za pomocą elektrolizy, po prostu elektrody był aluminiowe i jakoś tak znikły 😉 Dodatkowym czynnikiem były zainteresowania astronautyką. Miałem 4 lata, gdy w Polsce jedynym kraju bloku socjalistycznego pokazywano na żywo w telewizji lądowanie człowieka na Księżycu – był to pierwszy program telewizyjny, który pozostał w mojej pamięci/świadomości. Co ma piernik do wiatraka? Ano ma, bo studiowałem w Moskwie, w byłym Związku Radzieckim, a to była kosmiczna potęga, tak wiec chciałem być jak najbliżej zdobywców kosmosu.

wostok

A wybór  studiów? Kiedy zaczynałem studia powstawała pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce w Żarnowcu. W perspektywie praca, etat, specjalista … Kiedy kończyłem studia, budowę też zamknięto, wiec zostałem bez pracy, bez etatu, ale specjalistą i raźno zabrałem się w moim pierwszym miejscu pracy do roznoszenia … programu telewizji satelitarnej na osiedlu gdzie mieszkałem. Super.

Finansowy alfabet

To właściwie powinien być tytuł tego posta, gdyż ta książka jest o tym czego Ciebie nie uczą w szkole a o czym powinieneś wiedzieć. Tej wiedzy brakuje całe życie, ale być może Ciebie tak jak mnie całe dorosłe życie pcha jakaś niewiadoma siła w kierunku wolności zamiast bezpieczeństwa. Dlatego też podejmowałem liczne próby działalności gospodarczej. To była szkoła życia, metodą prób i błędów. Ale części tego czego nie uczą w szkole się nauczyłem. Nie miałem natomiast ogólnego obrazu do czego powinienem dążyć i o co chodzi w biznesie. Bo na pewno nie o to, żeby zapie… 24 godziny na dobę jak to ma często miejsce przy samo zatrudnieniu (to z własnego doświadczenia).

W książce jest sześc lekcji:

  1. Bogaci nie pracują dla pieniędzy
  2. Dlaczego należy uczyć umiejętności finansowych? (AKTYWA i pasywa wg Roberta Kiyosaki)
  3. Pilnuj swojego biznesu
  4. Historia podatków i potęga spółek
  5. Pieniądze wymyślili bogaci
  6. Pracuj, by się uczyć – nie pracuj dla pieniędzy

oraz coś w rodzaju przypisów, czyli Początki dla tych, którzy się nie zrazili poprzednimi rozdziałami lub je zrozumieli:

  1. Pokonywanie przeszkód
  2. Zaczynamy
  3. Czy wciąż chcemy wiedzieć więcej?

W następnych wpisach na blogu zawrę moje jak najbardziej subiektywne opinie na temat każdego rozdziału wraz z jak najbardziej życiowymi przykładami z mojego życia.

A na końcu książki jest jeszcze:

  • Zacznij działać

Cokolwiek by nie znaczyło to dla Ciebie w tej chwili, zrób właśnie tak:

Zacznij działać

i dlatego powstał ten wpis na blogu … bo działam.

cdn

Z życzeniami wolności

Jacek 'Hodża’ Paciorek

Podkowa Leśna 2011-03-02 00:08

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę