Blog Jacek 'Hodża' Paciorek

Wiedza dla Wolności

RSS 2.0

Bogaty ojciec Biedny ojciec Robert Kiyosaki

To było w 2010 roku, kiedy dotarło do mnie przesłanie książki Robert KiyosakiBogaty ojciec Biedny ojciecCzego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia!

bogaty-ojciec-biedny-ojciec-224x310

Miałem wtedy 45 lat, drugie małżeństwo (też międzynarodowe), lata pracy najczęściej jako specjalista (choć nie w wyuczonym zawodzie), przeżyłem (bolesny) upadek własnej firmy a potem spółki (równie bolesny i o wiele bardziej kosztowny) i … stwierdziłem, że tak na prawdę nie mam nic.

To było jak uderzenie w dzwon. Ogłuszające. Do tej pory wszystko wydawało się normalne, tak ma być. Aż tu nagle dotarła do mnie wiadomość, że wcale tak nie musi być, że g… wiem o życiu i najbardziej dyplomatycznie to ujmując jestem … ciężkim frajerem. A co najgorsze to chcąc nie chcą (z perspektywy bardziej chcąc) musiałem się z tym zgodzić. Ja po prostu zrozumiałem, dlaczego tak jest.

To nie było przyjemne i do tej pory nie jest. Pewnie tak jak ja Ty też skończyłeś przedszkole ;), szkołę podstawową, średnią a nawet wyższą. Zdobyłeś ogrom wiedzy, żeby zostać … specjalistą, czyli osobą pracującą dla innych. Jeszcze raz:

Osobą pracującą dla innych!

Czy aby na pewno to było marzeniem Twojego życia? To po to się tyle uczyłeś, żeby realizować marzenia … innych? Hm …

Studia a raczej wolność wyboru studiów

lechter-sharon

Sharon Lechter

We wstępie do książki jest opis pierwszych testów i doświadczeń z grą CASHFLOW. Córka współautorki Sharon Lechter była zachwycona grą, gdyż uczyła ona jak pieniądze pracują dla Ciebie. Ale ciekawszy był jej następny wniosek wynikający z poprzedniego stwierdzenia, cytat:

„Teraz wiem, że w wyborze zawodu mogę się kierować tym, co naprawdę chcę robić w życiu, a nie gwarancją otrzymania etatu i pakietem przypisanych do niego świadczeń lub tym, jak będę opłacana. Jeśli nauczę się tego, czego uczy ta gra, mam wolną rękę w robieniu i studiowaniu tego, czego pragnę z całego serca, zamiast studiować coś innego tylko dlatego, że firmy poszukują ludzi o określonych umiejętnościach zawodowych. Jeżeli nauczę się tego, nie będę musiała się troszczyć o utrzymanie posady czy bezpieczeństwo socjalne w taki sposób jak większość moich kolegów z roku.”

Z życia

Poszedłem na studia wyższe na elektrownie jądrowe, bo fizyka to do tej pory mój ulubiony przedmiot, w wakacje potrafiłem czytać podręczniki fizyki albo rozpuszczałem aluminium w soku cytrynowym za pomocą elektrolizy, po prostu elektrody był aluminiowe i jakoś tak znikły 😉 Dodatkowym czynnikiem były zainteresowania astronautyką. Miałem 4 lata, gdy w Polsce jedynym kraju bloku socjalistycznego pokazywano na żywo w telewizji lądowanie człowieka na Księżycu – był to pierwszy program telewizyjny, który pozostał w mojej pamięci/świadomości. Co ma piernik do wiatraka? Ano ma, bo studiowałem w Moskwie, w byłym Związku Radzieckim, a to była kosmiczna potęga, tak wiec chciałem być jak najbliżej zdobywców kosmosu.

wostok

A wybór  studiów? Kiedy zaczynałem studia powstawała pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce w Żarnowcu. W perspektywie praca, etat, specjalista … Kiedy kończyłem studia, budowę też zamknięto, wiec zostałem bez pracy, bez etatu, ale specjalistą i raźno zabrałem się w moim pierwszym miejscu pracy do roznoszenia … programu telewizji satelitarnej na osiedlu gdzie mieszkałem. Super.

Finansowy alfabet

To właściwie powinien być tytuł tego posta, gdyż ta książka jest o tym czego Ciebie nie uczą w szkole a o czym powinieneś wiedzieć. Tej wiedzy brakuje całe życie, ale być może Ciebie tak jak mnie całe dorosłe życie pcha jakaś niewiadoma siła w kierunku wolności zamiast bezpieczeństwa. Dlatego też podejmowałem liczne próby działalności gospodarczej. To była szkoła życia, metodą prób i błędów. Ale części tego czego nie uczą w szkole się nauczyłem. Nie miałem natomiast ogólnego obrazu do czego powinienem dążyć i o co chodzi w biznesie. Bo na pewno nie o to, żeby zapie… 24 godziny na dobę jak to ma często miejsce przy samo zatrudnieniu (to z własnego doświadczenia).

W książce jest sześc lekcji:

 1. Bogaci nie pracują dla pieniędzy
 2. Dlaczego należy uczyć umiejętności finansowych? (AKTYWA i pasywa wg Roberta Kiyosaki)
 3. Pilnuj swojego biznesu
 4. Historia podatków i potęga spółek
 5. Pieniądze wymyślili bogaci
 6. Pracuj, by się uczyć – nie pracuj dla pieniędzy

oraz coś w rodzaju przypisów, czyli Początki dla tych, którzy się nie zrazili poprzednimi rozdziałami lub je zrozumieli:

 1. Pokonywanie przeszkód
 2. Zaczynamy
 3. Czy wciąż chcemy wiedzieć więcej?

W następnych wpisach na blogu zawrę moje jak najbardziej subiektywne opinie na temat każdego rozdziału wraz z jak najbardziej życiowymi przykładami z mojego życia.

A na końcu książki jest jeszcze:

 • Zacznij działać

Cokolwiek by nie znaczyło to dla Ciebie w tej chwili, zrób właśnie tak:

Zacznij działać

i dlatego powstał ten wpis na blogu … bo działam.

cdn

Z życzeniami wolności

Jacek ‚Hodża’ Paciorek

Podkowa Leśna 2011-03-02 00:08

Jacek 'Hodża' Paciorek


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cytat dnia

"Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości."
Paulo Coelho
Alchemik

Kurs KryptoFastlane

Logo

kryptowaluty | technologia blockchain | aktywa cyfrowe praktycznie
przycisk rejestracji

 

"Tam gdzie kieruje się uwaga, płynie energia i poprawiają się wyniki."

T. Harv Eker
"Informacja (wiedza) jest formą energii."
Jacek 'Hodża' Paciorek

Konto radykalnie lepsze

Logo

 • środki u odbiorcy natychmiast
 • znakomite kursy wymiany walut
 • jedna karta - wiele walut
 • otwarcie konta w kilka minut

https://www.revolut.com/pl-PL/referral/jaceko6t/


Blog: Revolut – konto radykalnie lepsze


Żyj po swojemu. Płać po swojemu.

Logo

Z Twisto robisz zakupy w sklepach stacjonarnych oraz w internecie i samemu wybierasz, kiedy chcesz za nie zapłacić – od razu lub nawet do 45 dni od zakupu! Bez opłat i bez odsetek.

https://www.twisto.pl/rejestracja/?promo=JACEKP25Karta jak abonament

Kategorie na blogu

kategoria-biznes-pn
kategoria-rozwoj-osobisty-wt
kategoria-finansowy-alfabet-sr
kategoria-narzedzia-cz
kategoria-zdrowie-pt